• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Şantiyelerin İnşaat Sektöründeki Rolü ve Sağladığı 5 Önemli Avantaj
Prefabrik Şantiyelerin İnşaat Sektöründeki Rolü ve Sağladığı 5 Önemli Avantaj
19 Haziran 2023

Prefabrik Şantiyelerin İnşaat Sektöründeki Rolü ve Sağladığı 5 Önemli Avantaj

Prefabrik şantiyeler; inşaat sektöründe hayat kurtarıcı olan bir fırsattır. Çok sayıda avantajı olan prefabrik şantiyeler, inşaat alanlarının daha kolay bir şekilde hazırlanması ve projelerin daha hızlı başlaması için olmazsa olmazdır. Aynı zamanda, prefabrik şantiyeler, firmaların kullandığı enerji ve kaynak miktarını da en aza indirerek her açıdan tasarruf sağlamaya olanak tanır. Alyans Prefabrik de sunduğu birbirinden kaliteli prefabrik şantiye imkanı ile inşaat projelerinin daha verimli sürdürülmesini sağlar.
Eğer prefabrik şantiyeler hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Bu içeriğimizde, son zamanlarda büyük bir hızla yaygınlaşan prefabrik şantiyelerin en önemli beş avantajına değineceğiz.

  • Hızlı İnşaat Süreci

Prefabrik şantiyeler, farklı parçaların önceden üretilip inşaat alanına getirilmesiyle yapılır. Hızlı bir şekilde bir araya getirilen yapı parçaları; binanın boyutuna bağlı olarak, bir gün gibi kısa bir sürede tamamlanabilir.

Bu hızlı inşaat süreci sayesinde prefabrik ofis binaları, yatakhaneler veya çeşitli tesisler hızlı bir şekilde tamamlanarak şantiyede çalışanların hizmetine sunulabilir. Üstelik, bir ila birkaç gün içerisinde hızlı bir şekilde inşa edilen bu yapılar sayesinde şantiyedeki tüm süreçler hızlı bir şekilde yürütülebilir.

  • Maliyet Avantajı

Seri üretim yöntemleriyle üretilen prefabrik şantiyeler; inşaat maliyetlerinde önemli bir avantaj sunar. Seri üretim sayesinde maliyet masrafının, hızlı ve kolay inşaat süreci sayesinde ise işçilik masrafının minimize edildiği prefabrik şantiyeler, genel olarak projenin maliyetini düşürür ve şantiye alanındaki diğer harcamalara bütçe ayrılmasına olanak tanır.

Genel olarak prefabrik şantiyelerin de masrafları düşüktür. Kolay bir şekilde inşa edilip sökülebilen bu yapılar; bakım ve benzeri masraflar çıkarmazlar. Hazır bir şekilde kullanıma sunulan prefabrik şantiyeler, yatırımcılara tasarruf sağlar. 

Ayrıca, prefabrik şantiyeler sayesinde hazırlanan tesisler; prefabrik yemekhane veya prefabrik yatakhane gibi yapılar sayesinde işçilere ödenecek olan yol ve yemek masraflarını da ortadan kaldırarak işverenlere büyük oranda tasarruf yapma imkanı tanır.

  • Kalite ve Sağlamlık

Fabrikalarda üretilen prefabrik şantiye parçaları, daha sıkı bir kalite kontrol sürecinden geçer. Bu da üretilen malzemelerin daha sağlam ve kaliteli olmasını sağlar. Kolay bir şekilde hasar almayan ve sert hava koşullarına karşı bile dayanıklı olan bu yapılar, bir şantiyede ihtiyaç duyulan kaliteyi sunar.
Özellikle uzun sürecek olan inşaat süreçlerinde işverenlerin imdadına yetişen prefabrik şantiyeler; kaliteli ve sağlam yapıları sayesinde uzun süreler boyunca hiçbir bakıma ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Bu durum, şantiyelerdeki maliyetleri düşürmeye ve yatırımın daha önemli şeylere harcanmasına olanak tanır.

Üstelik, Alyans Prefabrik tarafından sunulan kaliteli hizmet anlayışı sayesinde şantiyeler kendi prefabrik yapılarını özelleştirebilir ve üretim sırasında hangi detaylara dikkat edilmesi gerektiğini belirleyebilir.

  • Taşınabilirlik

Prefabrik şantiyelerin bir başka avantajı ise sonraki projelerde de rahatlıkla kullanılabilmesidir. Bu sayede, her projede ayrı bir şantiye alanı inşa etmek zorunda kalmayan firmalar hem maliyetten hem de zamandan tasarruf eder.

Prefabrik şantiyelerin taşınma süreci ise oldukça kısadır. Bir ya da birkaç gün içerisinde tamamen sökülebilen prefabrik yapılar, bir sonraki proje alanına transfer edildikten sonra yine birkaç gün içerisinde kurulabilir.

  • Sürdürülebilirlik

Prefabrik şantiyelerin sunduğu bir diğer avantaj ise sürdürülebilirliktir. Tamamen çevre dostu materyallerden üretilen şantiye yapıları, doğaya zarar vermez ve inşaat projelerinin çevreci bir anlayış ile sürdürülmesini sağlar.

Bunun yanında, prefabrik yapılar, enerji verimliliği açısından da avantaj sunar. Bir prefabrik yapının farklı projelerde kolaylıkla kullanılması hem enerji hem de kaynak verimliliği açısından faydalıdır.